Szanowni Państwo,

wobec pojawiających się ostatnio wątpliwości co do stanu szlaków prosimy o zapoznanie się ze słowami przewodnika górskiego z 

Głuchołaz. Tekst można odnaleźć na facebooku na naszej stronie.

"Drodzy Turyści,
Wybierając się na pieszą wycieczkę w góry nigdy nie można lekceważyć tego, że spacerując nawet po najprostszych szlakach górskich mierzymy się z siłami natury.

Ostatnio zdarzył się wypadek w Masywie Biskupiej Kopy. Ze znanych mi informacji doszło do złamania nogi u turysty na szlaku poniżej schroniska. Natychmiast pojawiły się informacje w internecie, że w górach na szlakach jest ślisko i trzeba zachować szczególną ostrożność. Momentalnie pod postami na facebooku można było wyczytać komentarze drwiące z sytuacji, że przecież to niemożliwe, że na Biskupiej Kopie jest aż tak źle. Niby śmieszna informacja, bo każdy „wie lepiej” jak jest. I tu moje zaskoczenie!!!
Rozdzwoniły się telefony, o to kto jest odpowiedzialny za fatalne warunki na górskich szlakach?!
Na początku myślałem, że to żart, ale im dłużej pracuje w turystyce, tym więcej rzeczy mnie przestaje dziwić.
Do jakiego momentu doszliśmy w naszej kulturze, że ciężko nam jest przyjąć do świadomości, że góry są żywiołem? KAŻDE GÓRY! To pogoda przede wszystkim dyktuje warunki jakie panują w górach i nie ma do tego nic ani miejscowy Oddział PTTK, ani Lasy Państwowe, ani Gmina, ani Duch Gór, ani nikt inny, chyba że ktoś potrafi sterować pogodą. Skąd w ogóle budzą się pretensje o taką sytuację, że ziemia w górach jest w zimie zmarznięta i może być ślisko?
Nie chce nikogo obrazić, ale brak wyobraźni mnie powala i czuje się tak samo jak w sierpniu kiedy na siłę musiałem tłumaczyć „turystom”, że nie wolno wchodzić na wieżę widokową w czasie burzy!

Drodzy Turyści,
wybierając się na pieszą wędrówkę w góry, pamiętajmy, że trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Należy zadbać o swój ubiór, odpowiednie buty i należy wcześniej sprawdzić przewidywaną pogodę w miejscu do którego chcemy się wybrać. Na pewno zadbamy o swoje bezpieczeństwo, a także zmniejszymy ilość frustracji i rozczarowania, że pewnych rzeczy zobaczyć się nie da. Nikt nie jest w stanie zapanować nad przyrodą i w moim odczuciu wręcz nie powinien. Nie po to góry są piękne w swej naturze by je odśnieżać i jeździć po szlakach piaskarkami. Jeśli komuś wydaje się, że powinno być inaczej, to powinien moim zdaniem wybrać inne miejsce wypoczynku."

Piotr Konieczny
Przewodnik Sudecki