W niedzielę 6 marca 2016r.

ramach Biegu Piastów na 9 km stylem  klasycznym  rozegrane zostały

V Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Narciarstwie Biegowym.

Klasyfikacja została wprowadzona z inicjatywy  Edwarda Ilnickiego, prezesa Głuchołaskiego Klubu Turystyki Narciarskiej. W ubiegłych latach zawody rozgrywano na trasach w czeskim Rejvizie  lub  w okolicy Głuchołaz. W ostatnich latach zorganizowanie zawodów   utrudnia  aura, czyli brak śniegu. Dlatego - jeśli chodzi o mistrzostwa - lepszym wyjściem było  przeprowadzenie ich w trakcie Biegu Piastów w Jakuszycach.

W klasyfikacji ujęci zostali  zawodnicy,  zameldowani  na terenie województwa opolskiego lub należący  do klubów,  bądź innych organizacji, których celem jest propagowanie narciarstwa klasycznego, a ich siedziba znajduje się na Opolszczyźnie.

Przeprowadzona została  klasyfikacja open kobiet i mężczyzn oraz klasyfikacje wiekowe: od powyżej  20, w przedziałach 10-letnich, do powyżej 70 lat.

W biegu na 9 km CT wystartowało ogółem 646 zawodników i zawodniczek, ukończyło go 582 osóby, w tym 44 zawodników ujętych zostało  w klasyfikacji V Mistrzostw  Województwa Opolskiego w Narciarstwie Biegowym. W zawodach wystartowało  14 członków głuchołaskiego Klubu Turystyki Narciarskiej. Wszyscy zawodnicy KTN  wystąpili w klubowych kurtkach z symbolami promującymi  Gminę Głuchołazy. W swoich klubowych strojach wystartowało również 11 członków Klubu Viktoria Głuchołazy. Łącznie Głuchołazy reprezentował 21 zawodników, Opole 8, Nysę 3.

Bieg został rozegrany w dobrych warunkach  pogodowych, przy lekko padającym śniegu.

Na trasie było bardzo dużo wolnego miejsca, biegło się niezwykle wygodnie. Zawodnicy wspierali się wzajemnie i pomagali na  trudnych  odcinkach.  Kapitalna atmosfera panowała na punktach odżywczych. Na Orlu na biegaczy czekali nie tylko wolontariusze z ciepłym piciem, obranymi kawałkami mandarynek i kawałkami czekolady, ale także kibice dopingujący fantastycznie wszystkich biegaczy, także tych z bardzo dalekich pozycji. Na mecie wszyscy kończący otrzymali medale od organizatorów. Odbyła się również dekoracja zawodników startujących w Mistrzostwach Województwa opolskiego.